Najchladnejšie leto za 200 rokov

Autor: Martin Drozd | 27.7.2013 o 9:14 | (upravené 27.7.2013 o 10:29) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  398x

Priatelia, kto sa stále čuduje, že mu je v lete teplo? Zvláštne by bolo, ak by bola zima, a to preto, že je leto. Dosť už ale rečí okolo, poďme sa pre zaujímavosť pozrieť, čo o teplotách v lete tvrdili naše médiá v máji.

Koncom mája Topky.sk vyplodili geniálny článok, samozrejme vedecky a odborne podložený, podľa ktorého sa môžeme tešiť na najchladnejšie leto za (pozor, teraz to príde) no, za 200  (slovom dvesto) rokov! Paráda nie? Anomália č. 1: Pozorní čitatelia si už v máji mohli vydýchnuť, pretože podľa názvu článku to najchladnejšie leto príde až ZA 200 rokov... A tí ostatní nabehli do teska pre posledné kusy výpredajových páperákov.

Aká je situácia dnes? Obyvatelia Maledív lobujú u OSN za znižovanie CO2 a zároveň ďakujú globálnemu otepľovaniu (áno, neprišiel som na lepší výraz) za znižovanie počtu turistov, nakoľko vďaka stúpajúcemu oceánu museli zrušiť celkovo už 342 plážových lehátok a tak si môžu kľudnejšie na záhrade grilovať párky.

Nuž ale teraz vážnejšie. Za globálny "rok 1816 bez leta" môže v skutočnosti výbuch sopky Mount Tambora v apríli 1815, ktorý mierne upravil svetové teploty na istý čas. Takže prirodzený jav, keďže sopky vybuchovali vždy a ešte pár tisícročí vybuchovať budú. Výbuch Tambory bol vôbec najsilnejší zaznamenaný v známej histórii vulkanológie.

Takzvaný koncept alebo teória globálneho otepľovania zapríčinené človekom boli pretlačené na verejnosť asi pred 25-timi rokmi, kedy istý vedec z NASA, James Hansen, predložil americkému Senátu dôkaz, že za zvýšenie emisií skleníkových plynov môže intenzívne spaľovanie fosílnych palív počas priemyselnej revolúcie v 18. storočí. Následne sa spojenie "globálne otepľovanie" stalo celosvetovo známym, najmä vďaka správe v NY Times, ktoré uverejnili Hansenove svedectvo na prvej strane.

Takže opäť to boli médiá, ktoré rozšírili medzi ľudí presvedčenie, že naozaj tu máme globálny problém so zvyšovaním teploty. Samozrejme, porovnávať Topky.sk a NY Times nie je úplne správne, ale ide tu o princíp dojnej kravy na peniaze.

Dnes sa už nikto presvedčivo nedozvie, čo iniciovalo NASA aby našli "dôkazy" o global warmingu. Kto verí v konšpiračné teórie, tomu je to už jasné. A kto nie, tak si môže vybrať, na ktorú stranu sa prikloní.

V roku 1991 vybuchla na Filipínach sopka Pinatubo. Opäť sa do atmosféry dostal aerosól, ktorý blokoval slnečné lúče a vytváral "skleníkový efekt" a teda znížil globálne teploty. A to samozrejme prišlo veľmi vhod odporcom teórie globálneho otepľovania spôsobeného človekom.

Takto by sme mohli pokračovať ďalej, napr. výbuch Eyjafjallajökull na Islande v roku 2010... Nech je už za otepľovanie planéty zodpovedný ktokoľvek, tvrdím, že príroda má oveľa väčšiu silu ako všetci ľudia na Zemi. Stačí len málo, a dokáže globálne zmeniť podmienky na Zemi behom veľmi krátnej doby.

Ľudia monitorujú globálnu teplotu niekoľko storočí, a ľudstvo ako také existuje na pomyselných historických hodinách Zeme len asi jednu sekundu. Je to príliž krátky čas na tvrdenie, že tu existuje vôbec nejaké globálne otepľovanie, navyše spôsobené antropickou činnosťou.

Je smiešne tvrdiť, ze Kjótsky protokol pomôže Zemi zbaviť sa globálneho oteľovania. Tvrdí to napríklad Lomborg vo svojej knihe Skeptický ekológ. Kjóto nie je to nič iné než tunel na peniaze, ktorý aj tak najväčší globálny producenti CO2 nedodržiavajú.

Našťastie na záver sú tu dobré správy: v tomto roku bude v lete naozaj teplo, už o tom vyšiel dokonca aj článok, zatiaľ ničím vedecky nepodložený, ale myslím, že čoskoro príde. Som zvedavý, kto bude za 40°C zodpovedný. Na najchladnejšie leto za 200 rokov sme už totiž od mája zabudli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?